Opět závodíme

Je tomu přesně 16 týdnů od zranění, kdy jsem se vrátil na start závodu Mistrovství ČR. Jsem ve skvělé kondici opět začít závodit a bolest kotníku neomezuje mou jízdu. Mým návratem po “restartu” závodů v ČR byl až 4. podnik letošního seriálu MMČR v endurosprintu Jinín. Netrefuji správný set-up podvozku motorky, a tak se doslova na motorce trápím. V průběhu závodu nejsem schopný přijít na správnou kombinaci, a tak ani druhý den nejedu rychle. Na dalším podniku v Úterý jsem ale již od prvních kol v kontaktu se špičkou závodu a odvážím si z mého druhého závodu letošní sezóny juniorské zlato.

 

Jak jsem se zmínil na začátku, pojďme zapomenout na Jinín a budeme se věnovat závodu v Úterý, kde se toho stalo opravdu spoustu. 

 

Časomíra, průšvih endurových závodů

Pohár trpělivosti tento závodní víkend přetekl, a tak se začalo konat. Po několika velmi náročných letech s věrohodností výsledků a častou nespolehlivostí časomíry se konečně něco začalo hýbat. Nevím proč až teď, ale děkuji pánu bohu, že tomu konečně tak je. Ještě jsem nezažil, že by si jezdci šli ihned po závodě hromadně stěžovat. To ale byla jedna z věcí která donutila dokoupit věci potřebné pro měření času pomocí čipů, a tak by se další závod měl odjet tímto způsobem. Uvidíme, jak moc se situace zlepší. 

 

Změna na trati, i tak dostatečně dlouhý závod

Teď už ale k samotnému závodění. Trať oproti loňsku prodloužená o technické úseky, rychlostí jízdy zpomalená, ale velmi rytmická. Původní endurotest z minulých let se rozdělil do testů dvou, kdy jeden byl v lese o délce přes 5 minut a druhý test, který byl v oblasti motokrosové tratě a extrémního testu byl dlouhý těsně nad 2 minuty. Krosový test na louce, který býval přes silnici na druhé straně obce se pro letošní rok bohužel vynechává. I tak jsme za jeden závodní den nazávodili kvalitní hodinu. 

 

Zrušení trestných minut bylo moudré rozhodnutí

Velmi nám závodění první den zkomplikoval mohutný prach, díky kterému se velmi brzy začali chytat trestné minuty. Bylo velmi moudré rozhodnout, aby se trestné minuty tento závodní den “odpustili”, protože na trati bylo mnoho úseků, kde se přejíždělo z louky do lesa a přesně v těchto místech byli takzvané stěny bílé tmy, kdy nebylo vidět ani metr před přední kolo a při spěchu kvůli stíhání času by se neudržovali dostatečné rozestupy mezi jezdci a docházelo by ke zbytečným pádům, které by ani nešli ovlivnit. Na druhý den pořadatel zvolil formát dvou jezdců v minutě na startu, prach stíhal upadat a trať byla skvěle čitelná. Aby toho ale nebylo málo, tak od čtvrtého kola druhého dne se spustil vydatný déšť a naprosto změnil podmínky, ve kterých se dosud v Úterý závodilo. 

 

Vyrovnané časy mi zajistili 7. místo

Je skvělé být zase zpět mezi závodníky a poměřovat síly na stejné trati, která je ještě k tomu technicky náročná. V obou dvou dnech se mi povedlo zvolit skvělé tempo a stopu pro první měřený test. Na vedení závodu sice stále chybělo okolo 10 vteřin, ale byl jsem v dobré pozici. Bylo pro mě náročné se na endurovém testu zlepšovat, a tak jsem se stále pohyboval v 5ti vteřinách oproti mému nejrychlejšímu času v tento den. V posledním kole jsem udělal pár drobných chyb, které mě stáli ještě o dvě vteřiny navíc. Na motokrosovém testu jsem ale mnoho chyb nedělal a postupně se zlepšoval. Po čtvrtém kole jsem se ale zasekl na času 2:07 a nemohl se z něho další dvě kola hnout. Na velmi rozbité trati ke konci jsem udělal pár chyb a v předposledním kole jsem o pár vteřin zpomalil. V posledním kole jsem na tomto testu nic moc nepokazil, ale ani nenahnal, a tak jsem skončil 14 vteřin za Markvartem a 18 vteřin před Hubnerem na 7. místě absolutně. 

 

Druhý den v podmínkách Mistrovství Evropy

To co se s tratí stalo na druhý den jsem dlouho v ČR nezažil. Protože byla trať projetá ve spoustě místech buldozerem, velmi rychle se začala rozbíjet již při našem sobotním závodě, kterým se závodní víkend zahajoval. Po několika závodech Přeboru, hobíků a všech ostatních závodníků, jelikož byl náš druhý závod naplánovaný na samotný závěr víkendu, se stala trať, kterou známe ze závodů v zahraničí. Hluboké početné díry a drážky. To je to správné náročné enduro, kde ne každý umí jet rychle. Řekněme, že v top 10 českého Mistráku s přítomností zahraničních jezdců, nejsou tyto podmínky ničím, co by je mohlo zaskočit, a tak i v těchto podmínkách se v neděli jelo velmi rychle. Měl jsem štěstí, že se oproti sobotě tak změnila. Většina závodníků zvolila klidnější tempo v prvním kole, což mi dalo prostor na doladění podvozku motorky a být tak dostatečně připravený na druhé kolo. Jak těmito slovy naznačuji, v prvním kole jsem jel opatrně, jelikož mi nastavení ze soboty nedopřálo takový komfort, ve kterém bych se cítil bezpečně závodit. Od druhého kola jsem tento pocit dostal a v následujících dvou enduro testech jsem se zlepšil, ale jen o vteřinu. Když začalo od 4. kola pršet, udržel jsem stabilní tempo a udržoval se časy okolo 5. místa absolutně. V posledních dvou kolech jsem ale na endurovém testu udělal spoustu chyb, které zahrnovaly i pád v posledním kole. Ten už by ale stejně nic nevylepšíl, jelikož Fischeler měl v tuto chvíli přede mnou již více jak 30ti vteřinový náskok. Tato chyba ale pomohla Jirkovi Hádkovi, aby stáhl ztrátu, kterou v průběhu dne oproti mně nabral. Naštěstí pro mě jsem se před Hádkem udržel o 7 vteřin v cíli na 6. místě absolutně. Juniorskou kategorii jsem oba dva dny zvýtězil. 

 

Děkovačka

Rád bych poděkoval týmu KBS, všem sponzorům, rodině a Vám, kteří toto závodění sledujete. Doufám, že Vám zbylo ještě trochu trpělivosti na sledování výsledků a doufejme, že od teď už bude vše šlapat jako hodinky. 

 

Vidíme se ve MŠENĚ !

Reportáž ze Světa motorů

Bez názvu.jpg

Výsledky MMČR Úterý

Sobota

Neděle

Fotogalerie

Foto: Lucie Bruchanová - Elbephoto

Text: Adolf Živný

7.8.2020

Sponzoři pro sezónu 2020

Oficiální webová stránka Adolfa  Živného - závodník enduro a motokros (sportovec)

Skupina_CEZ__–_barevna_sablona_logotyp_S
mtx_logo_krivka.png
acr_velke.png
GAERNE09.jpg
Znak Klubukrivka.png
logo_circuit.png
loga_top101.png
logo_mgsport.png
Husqvarna_Motorcycles_logo.png
promoto_-_new_logo.jpg
zivny_cepice_bilecislo.png

SOCIAL MEDIA

TSSblackTS.png
ACI_logotyp_AI-01.png
Šimonek_logo-barevné.png
  • Facebook - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
Středočeský kraj Logo.png
AW_logo komplet1_sko.png
logo_mltiair.png
motorex.jpg
mefo-logo-3 (1).png
fitness_life kopie_černá (1).png
Motocross is life logo.png

© 2019 

Tauris_logo_curves.jpg
mseno.png
motopalic.png