I bez báboviček jsme si srandy užili víc než dost

Třetím závodem v seriálu Mistrovství Evropy, který se odjel v Lotyšsku, se nám sezóna překlopila do druhé poloviny. Tím se změnil i podklad, na kterém jsme doposud závodili - z hlíny na písek. Na stavění báboviček v Lotyšsku nebyl čas, i tak jsem si srandy užili víc jak dost.

První dojem na místní trať nebyl tak dramatický. Dva testy o délce jízdy šest a osm minut, kolo dlouhé 60km a délka závodu pět a půl hodiny i s pre-finishem. Jsme zvyklí na mnohem delší dny, s větším počtem testů, tak kde je háček ?

Kopcovitá soutěž v Lotyšsku ?

Na přejezdech nebylo nic záludného, i když podle místních endůráků, je to nejvíce kopcovitý závod v Lotyšsku. Pravda, pár hezkých sjezdů a výjezdů na trati bylo, i tak nejnáročnejšími faktory byla její jednokolejnost a měkký povrch, který se velmi rychle rozbíjel. Tím se stala trať velmi unavující. Testy tomu také nepomohly. I když nebyly tak dlouhé, velké množství kamenů a kořenů v měkkém písku udělali své.

Jak vypadaly testy

První test kola byl pořadateli připravený enduro test v lese mezi stromy. Byl spíše technický s velkým množstvím zavřených zatáček. Protože byl test dlouhý okolo 6ti minut, nebyly zde tak velké časové rozdíly. Proto na testu rozhodovalo množství chyb, kterých jsem za víkend na tomto testu mnoho neudělal, a tak jsem držel krok se všemi svými soupeři ve třídě 250 2T.

Druhý test byl o poznání delší. Teto test začínal zhruba minutovou pasáží na motokrosové trati v hlubokém písku a pokračoval do přilehlé rokle se zhruba 30ti metrovým převýšením, což poskytlo velké množství zajímavých sjezdů a výjezdů. Na tomto členitém a velmi rychlém testu se drobné chyby trestaly mnohem většími časovými ztrátami. Na tomto testu se mi od začítku nedařilo tak, jako mým soupeřům. V obou dnech jsem na tomto testu padal a od pódiových příček mě dělilo téměř deset vteřin. Na tomto testu mi konkurence vždy odskočila a to bylo na prvním testu kola velmi těžké dohánět, proto byl pro mě tento test kamenem úrazu tohoto víkendu.

Po třech závodech stále třetí

Tento víkend mi ale i přes chyby přinesl velké množství cenných bodů. Za 6. místo první den a 5. místo druhý den jsem si odvezl 21 bodů, které stačily k udržení třetí pozice v seriálu Mistrovství Evropy se 72 body, za vedoucím Mauriciem Micheluzem (97b.) a druhým Thomasem Hostinským (86b.). Dvěmi druhými místy na mě ztenčil bodový náskok, polák Adam Tomiczek který je momentálně na 4. místě se 67 body. Hned za ním je slovák Patrik Halgaš spolu se švédem Alexandrem Dahlenem se 62 body.

Příští zastávka, Finsko

Další a zároveň finálový závod se odjede z kraje září ve finské Heinole, kde se bude o evropských medailích rozhodovat. Uplynulý víkend nám pro finálový závod moc neulehčil, a tak nám nezbývá nic, než se důkladně na poslední závod připravit.

Rád bych poděkoval všem svým partnerům, rodičům a týmu KBS UAMK Unhošť.

Připravil: Adolf Živný

2.7.2019

Sponzoři pro sezónu 2020

Oficiální webová stránka Adolfa  Živného - závodník enduro a motokros (sportovec)