Mistrovství Evropy je u konce. Dojeli jsme pátí.

Závěr evropského šampionátu je tu. Tento čtyřdílný seriál jsme zakončili ve Finsku, kde jsme absolvovali dva dny klasické soutěže se závěrečným motokrosem třetí den. Do tohoto víkendu jsem vstupoval jako třetí v celkovém pořadí s náskokem pěti bodů na čtvrtého Adama Tomiczka (PL) a deset bodů na pátého Halgaše (SK) a šestého Dahlena(NO). Také jsem nastupoval po zranění zápěstí, které mi znemožnilo jakkoliv trénovat za řidítky svého motocyklu, a tak jsem do závodu odstartoval s více jak třiceti denní pauzou s jedním tréninkem den před startem. 

 

Písek a kamení

Jak je ve Finsku zvykem, čekalo na nás spoustu písku, kamení a kořenů. Všechny tyto typy terénů se prostřídaly na všech třech měřených testech. Dvou enduro testech a jednom krostestu. Krosovým testem s hlubokým pískem začínala soutěž obou dnů. Druhým testem po krátkém asfaltovém přejezdu byl nejnáročnější a nejdelší test, kterým byl kamennitý endurotest. Ten se jezdil za deště okolo dvanácti minut. Po dlouhém únavném přejezdu po skalách a kořenech přišel na konci každého kola druhý enduro test, který byl v ne příliš hlubokém písku, ale o to více kořínků na nás čekalo v každé zatáčce. 

 

Po zranění žádná hitparáda

Očekávání před víkendem nebylo žádné. Úkolem bylo víkend absolvovat pokud možno bez větších zranění a škod a utržit co nejvíce bodů. První závodní den jsem se cítil na motorce zle. I když bylo velkým překvapením, že mi zraněné zápěstí nedělalo žádné problémy, bojoval jsem spíše se svaly horní části těla, které jsem mohl trénovat pouze omezeně, a tak velmi rychle došlo k jejich přetížení. Téměř jsem nezávodil. Najížděl jsem spíše motohodiny, abych se do dalších dní dostal alespoň do nějaké uspokojivé formy a pokorně závody absolvoval. Z tohoto dne jsem si odnesl body za šesté místo a taky spoustu bolavých svalů.

 

Časy byly stále lepší

Od druhého dne vše bylo ale naprosto jinak. Hned od rána jsem byl schopný zajíždět až o půl minuty rychlejší časy než první den a dokonce se mi povedlo nějaký ten test dojet na pódiové příčce. I tak to na nejrychlejší čtveřici nestačilo a tak jsem s o poznání menší ztrátou, než den první, dokončil na pátém místě. Tyto dva dny ukázaly vcelku zajímavé výsledky. Propad na páté místo se ztrátou tři body na třetí a čtvrtou příčku, kde Halgaš (SK) a Tomiczek(PL) měli shodný počet bodů. To znamenalo, že třetí den, závěrečný motokros rozhodne.

 

Drama na závěr - závěrečný motokros

Po těchto dvou pro mě velmi náročných dnech jsme naprosto přehodnotili postoj ke třetímu dni. Již mě nic neomezovalo a proto nebylo čas na hrdinství. Úkol byl jasný, získal holeshot (být první v první zatáčce) a hned od začátku ucuknout startovnímu poli, abych nahnal co největší rozdíl na soupeře předemnou. Tento úkol ale naprosto překazila startovní procedůra. Brána, která padá před předním kolem se odrazila od země a chytla mé přední kolo při nadskočení. Tato smolná příhoda mě proto zbrzdila na pár drahocenných vteřin. Nasadil jsem tempo, které bylo dostačující, abych vedoucí skupinku ke konci prvního kola dojel. A tak jsem se usadil na pátém místě. Předemnou byl vedoucí muž průběžného pořadí Micheluz(IT), který mi nenechal ani centimetr trati na předjetí. Jedinou svoji šanci jsem bohužel promarnil, a tak jsem se přes tohoto zkušeného soutěžáka neprobojobval a dojel na pátém místě. Toto umístění mi připadlo také v celkovém pořadí za rok 2019 !

 

Díky díky a ještě jednou díky !

Neskutečná sezóna, co myslíte ? Jedna bedna, technické problémy, zranění a návrat těsně na finálový podnik. To je to správné drama pro endurového nadšence. Jen škoda, že poslední den nedopadl o chlup lépe. Tohle vše je ale možné jen díky mým skvělým sponzorům, týmu a hlavně mým rodičům. Všem Vám patří velké děkuji a já doufám, že jste si tuto sezónu v evropském šampionátu užili tak jako já ! Těším se na další sezónu s Vámi a naše společné výsledky co nejblíže těm nejvyšším příčkám. Vlastně proč ne rovnou ty nejvyšší ? 

Foto: Coyot.net

Video:Borntomx

Připravil: Adolf Živný

13.9.2019

Sponzoři pro sezónu 2020

Oficiální webová stránka Adolfa  Živného - závodník enduro a motokros (sportovec)

Skupina_CEZ__–_barevna_sablona_logotyp_S
mtx_logo_krivka.png
acr_velke.png
GAERNE09.jpg
Znak Klubukrivka.png
logo_circuit.png
loga_top101.png
logo_mgsport.png
Husqvarna_Motorcycles_logo.png
promoto_-_new_logo.jpg
zivny_cepice_bilecislo.png

SOCIAL MEDIA

TSSblackTS.png
ACI_logotyp_AI-01.png
Šimonek_logo-barevné.png
  • Facebook - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
Středočeský kraj Logo.png
AW_logo komplet1_sko.png
logo_mltiair.png
motorex.jpg
mefo-logo-3 (1).png
fitness_life kopie_černá (1).png
Motocross is life logo.png

© 2019 

Tauris_logo_curves.jpg
mseno.png
motopalic.png