ISDE 2019

Nadměrná marodka a rozhodnutí manažera české reprezentace endura, kterým je Jiří Pošík, způsobila postavení pouze tří klubových týmů na start letošní ISDE, která se odjela v termínu 11.-16.11.2019 v okolí portugalského Mezinárodního silničního okruhu Algerve. Já jsem měl tu možnost startovat v týmu, se kterým absolvuji celou letošní sezónu, spolu s Jakubem Hronešem a Patrikem Markvartem. Díky skvělým výsledkům nás všech tří jsme se dostali do top 5 v klubových týmech a zvítězili v poháru Motorex challenge.

Protože je šestidenní týmový sport, neměl bych tu moc mluvit jen sám o sobě. V následujících odstavcích se pokusím popsat postup našeho týmu KBS UAMK Unhošť z osmého místa v průběhu šesti závodních dní.

Den po dni

1.-2. Den

Pro nás, české jezdce nezačla šestidenní vůbec jednoduše. První dva dny byly dva ze tří měřených testů v kole na hlubokém písku, ve kterém se vytvořily velké díry. V takovém terénu umí málokterý čech závodit, a tak jsme ISDE 2019 odstartovali na 8. místě po prvním dni. Po druhém dni, kdy byl písek nejhorší, se nám podařilo posunout na 7. pozici. Všichni tři jezdci jsme byli rádi, že máme tyto náročné dva dny za sebou a čeká nás rovná trať.

3.-4. Den

Třetí a čtvrtý den se jelo jiné kolo s jinými testy. Mezi nimi byl dokonce jeden test na trávě, který v kombinaci s častým deštěm, který od třetího dne začal zasahovat do výsledků, vyhovoval téměř všem čechům. Během následujících dní jsme nejen my, ale i ostatní čeští jezdi zaznamenali posun. Nám se podařilo za třetí závodní den poskočit až na 5. místo, kdy se nám za záda podařilo odsunout tým Holandska, který nám byl po pískových testech nejblíže na dostřel. Od čtvrtého dne jsme se snažili dotáhnout velmi silný španělský tým, ve kterém startoval například bývalý jezdec Mistrovství světa - Victor Guerrero. Tento tým se ale čtvrtý den dostal před tým Italů, kteří měli před námi dostatečný náskok po prvních dnech, a tak to vypadalo, že nic moc dalšího v pořadí měnit nebude.

5. Den

V následujících dvou dnech jsme se tak snažili dosahovat co nejvyšších individuálních výsledků, abychom nedali šanci týmu za námi. Pátý den měla nastat změna. V kole mělo být místo tří testů o jeden více a první test dne se měl odjet ještě na úplný závěr. To by pro nás znamenalo 9 testů za den oproti každodenním sedmi. Naštěstí byly pořadatelé nohama na zemi a jeden z velmi rychlých nebezpečných testů, který se jel na strništi třetí a čtvrtý den, kde běžný rychlostní stupeň byla pětka, a díry byly tak hluboké, že výstup z motorky přes řidítka byla naprosto běžná věc, zrušili a nechali nás ho jen projet.

Závěrečný motokros

Poslední den byl naplánovaný na krásnou motokrosovou trať Cortelha zhruba 100 km od závodiště byl bohužel ještě před startem soutěže zrušený a přesunutý na motokárovou trať v areálu paddocku. Důvodem bylo prý to, že se pořadatel zapomněl vůbec majitele zeptat, jestli je poslední den ISDE možný na trati odjet. Usměvné. A já myslel, že takové věci se dějí jen u nás.

Motorex Challenge

Od prvního dne jsme se dostali také do vedení v soutěži MOTOREX CHALLENGE, kde jsme zvítězili stylem “start-cíl”.

Bylo o nás skvěle postaráno

Rád bych poděkoval týmu ! Manažerovi Láďovi za podmínky, které jsem v minulých letech zažil u reprezentace. Děkuji kuchtovi za skvělá jídla. Děkuji všem doprovodům a najížďákům za skvěle odvedenou práci a pomoc, k dosažení svých hranic v průběhu šesti dnů. Všem také děkuji za skvělou atmosféru, která ulehčovala všechen ten stresový proces před a v průběhu závodů. Děkuji všem týmovým a všem mým osobním sponzorům. Myslím si, že na závěr sezóny jsme přidali takovou pomyslnou třešničku, která Vám doufám udělala radost.

Videa od oficiální televize FIM

Výsledky

Reportáž ve světa motorů - speciál

Text: Adolf Živný

2.12.2019

Sponzoři pro sezónu 2020

Oficiální webová stránka Adolfa  Živného - závodník enduro a motokros (sportovec)