EnduroGP of Czech republic

Atmosféra Mistrovství Světa je k nezaplacení. To co jsem ale zažil na domácím podniku tohoto nejprestižnějšího šampionátu v Uhlířských Janovicích, jen tak nezapomenu ! Chvilkama jsem si i pro sebe říkal: “Krucinál! Soustřeď se na jízdu a né na ty lidi.” Fanoušci byli tak hlasití a všudy přítomní, že přestat dřít na náročném testu jako byl enduro-test na Staré Huti, prostě nepřipadalo v úvahu. 

Páteční paralelní závod na dvě kola a dva dny klasické soutěže, obsahující alespoň tři náročné testy s výsledným závodním časem od hodiny výše. To jsou požadavky Mistrovství Světa, které skvěle splnily i české Uhlířské Janovice, kde se tamním pořadatelům podařilo uspořádat Mistrovství Světa v ČR po 13ti letech. Pouze absolutnímu vítězi Freemenovi (GB) se podařilo den absolvovat za 59:59.13.

 

Jeden z nejnáročnějších enduro testů sezóny

Trochu netradičně řešený byl páteční prolog, který většinou obsahuje spoustu umělých překážek. Tentokrát se tato překážka objevila pouze jedna. I tak si určitě fanoušci přišli na své. Čtveřice skoků, které v celém startovním poli skočili pouze čtyři jezdci se postarala o veškerou zábavu.V dalších dvou dnech jsme závodili na třech testech. Nejtěžší enduro test sezóny a enduru typický kros test, jaký se jezdil dříve, na travnaté odkloněné louce, udělaly velký pozitivní ohlas u jezdců. A ani se nedivím. Deseti minutový enduro test na kořenech a kamenech. Sedm a půl minuty dlouhý kros test na trávě a jeden dvou a půl minutový extrém test, natažený v kamenolomu, který byl hned po startu do každého kola a na konci dne před cílem, se postarali o velmi náročnou soutěž.

 

Ze začátku nepříjemné utrpení

I když jsme do závodu vstupovali s jedním odjetým závodním víkendem po zranění, mé představení v prvním závodním dni nebylo nijak oslnivé.Protože byla soutěž opravdu té nejvyšší úrovně, nebyl prostor pro zaváhání, kterých jsem v prvním dni měl několik. Většina z nich se odehrála na náročném enduro testu, kde chvilka drobné nepozornosti nebo školácké chyby znamenala díky velkému množství kořenů a kamenů pád. V tomto dní jsem bojoval spíše sám se sebou. Výsledek 19. místo v juniorech a 10. místo ve třídě Junior 1 nebylo nic, s čím bych mohl být spokojen.

 

Nedělní drama téměř do cíle

Druhý den bylo hned od rána vše jinak. Věděl jsem, že sobotní den je již minulostí a neděle bude naprosto jiná. I když jsem v prvním testu měl drobné zaváhání a kontakt se stromem, nebylo na čase téměř vidět, že bych nějaký trabl na testu měl. Celý den jsem zajížděl časy okolo 14. místa v juniorech. Po pátém special testu se mi povedlo dostat před fabrického jezdce Bety, Mariniho (TI). V tu chvíli byl předemnou italský závodník Facchetti, na kterého jsem ztrácel okolo dvaceti vteřin. Ten ale zajížděl na každém enduro-testu o pár vteřin rychlejší časy, a tak nás na konci dne dělilo 40 vteřin. V posledním kole jsem už měl velké problémy se svým tělem. Dlouhá pauza se začala projevoval a začaly přicházet bolesti zad a ještě větší bolesti dlaní, kde se mi začaly tvořit puchýře. Mým úkolem bylo udržet alespoň pozici do konce závodu. V sedmém special testu jsem měl za sebou o 2 vteřiny Mariniho (IT) a o 8 vteřin Therica (FR). V posledním enduro-testu jsme spolu s Thericem zajeli stejný čas a Marinimu odskočili o dalších 15 vteřin. Tím jsme se od Mariniho odtrhli a svedli souboj v posledních dvou testech o 14. místo. Pak ale přišla chyba. O malém rozdílu s Thericem jsem v tu chvíli neměl ponětí a tak jsem bezhlavě riskoval v posledním kros-testu, kde jsem neustál jeden ze skoků a upadl jsem. I když jsem si neodnesl žádné šrámy, odnesla to pokřivená motorka a čas, který utrpěl zhruba 20ti vteřinový rozdíl oproti mým standardním časům na tomto testu. Poslední test jsem s pokorou a jistotou dojel, abych si udržel 15. místo. Rozdíl mezi mnou a Thericem v cíli činil 14 vteřin. Ve třídě junior 1 jsem skončil na 9. místě.

 

Ti nejrychlejší

Absolutním vítězem v obou dnech se stal brit Bradley Freeman (GB), před Stevem Holcombem (GB) a Danielem McCanneyem (GB). Tyto výsledky mluví samy za sebe o tom, že se na přicházející Šestidenní v Portugalsku máme na co těšit v podání britského týmu. 

V juniorech se první den stal vítězem Wil Ruprecht (AUS). V nedělním dni ale tento jezdec nezajížděl vůbec rychlé časy a umístil se až na dvanáctém místě. Ve vedení Ruprechta vystřídal francouz Theophile Espanisse. 

 

Rád bych poděkoval rodičům, týmu KBS UAMK Unhošť a všem svým partnerům, kteří mě ve vybraných závodech Mistrovství Světa a v letošní sezóně podporují. Zároveň bych chtěl poděkovat organizátorům závodu, za jedny z nejkrásnějších soutěží, které jsem kdy jel. DĚKUJI.

Foto: Elbephotos - Lucie Bruchanova

Text: Adolf Živný

19.9.2019

Foto: Elbephotos - Lucie Bruchanova

Text: Adolf Živný

9.8.2019

Sponzoři pro sezónu 2020

Oficiální webová stránka Adolfa  Živného - závodník enduro a motokros (sportovec)

Skupina_CEZ__–_barevna_sablona_logotyp_S
mtx_logo_krivka.png
acr_velke.png
GAERNE09.jpg
Znak Klubukrivka.png
logo_circuit.png
loga_top101.png
logo_mgsport.png
Husqvarna_Motorcycles_logo.png
promoto_-_new_logo.jpg
zivny_cepice_bilecislo.png

SOCIAL MEDIA

TSSblackTS.png
ACI_logotyp_AI-01.png
Šimonek_logo-barevné.png
  • Facebook - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
Středočeský kraj Logo.png
AW_logo komplet1_sko.png
logo_mltiair.png
motorex.jpg
mefo-logo-3 (1).png
fitness_life kopie_černá (1).png
Motocross is life logo.png

© 2019 

Tauris_logo_curves.jpg
mseno.png
motopalic.png